Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
BIP - Gmina Kostomłoty
Bip - Strona główna

Urząd Gminy

Konsultacje społeczne

Organy

Prawo lokalne

Podatki i opłaty »

Uchwały Rady »

Zarządzenia Wójta »

Budżet »

Sprawozdania finansowe

Zamówienia publiczne »

Archiwum przetargi »

Plan postępowań o udzielenie zamówień

Organizacje pozarządowe »

Wolne stanowisko pracy

Opinie RIO/KONTROLE

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Kostomłoty

Plany miejscowe

Dziennik Ustaw

Monitor Polski

Dziennik Urzędowy WD

Ewidencja działalności gospodarczej

Akty prawa miejscowego

Rejestr działalności regulowanej - odbiór odpadów

Działalność lobbingowa

Petycje

Opieka nad dziećmi do lat 3

Dostępność

Koordynator ds. dostępności

RADA SENIORÓW

Ochrona danych osobowych

Cyberbezpieczeństwo

Efektywność energetyczna Gminy

Standardy Ochrony Małoletnich

Rejestr Instytucji Kultury

walidacja css walidacja html
Strona główna » Uchwały Rady Gminy 2008 rok » Pomoc de minimis

Uchwały Rady Gminy 2008 rok: Pomoc de minimis

 

UCHWAŁA NR XIX/82/08
RADY GMINY KOSTOMŁOTY
z dnia 26 lutego 2008 r.

w sprawie zwolnienia w ramach pomocy de minimis z podatku od nieruchomości, nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie gminy Kostomłoty.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.), Rada Gminy Kostomłoty uchwala, co następuje:


§ 1


1. Uchwała określa szczegółowe warunki udzielania pomocy de minimis, do której ma zastosowanie rozporządzenie Komisji Wspólnot Europejskich nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz Unii Europejskiej L 379/5 z 28 grudnia 2006 r.).
2. Uchwały nie stosuje się do pomocy podmiotom wymienionym w art. 1 ust. 1 lit. a-h rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1.

§ 2


1. Podmiot prowadzący działalność gospodarczą na nieruchomości położonej na terenie gminy Kostomłoty posiadający tytuł prawny do nieruchomości może uzyskać pomoc de minimis, jeżeli wartość tej pomocy nie przekracza
200 000 EURO z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Podmiot prowadzący działalność w sektorze transportu drogowego może uzyskać pomoc de minimis, jeżeli wartość tej pomocy nie przekracza 100 000 EURO.

§ 3


1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle lub ich części związane bezpośrednio z nowo uruchomioną działalnością gospodarczą przez  przedsiębiorców, którzy podejmą po raz pierwszy, nie wcześniej niż 6 miesięcy przed wejściem w życie niniejszej uchwały, działalność gospodarczą na terenie gminy Kostomłoty.
2. Warunkiem zwolnienia jest:
a) utworzenie nowych miejsc pracy w przeliczeniu na osoby zatrudnione na podstawie przepisów prawa pracy w pełnym wymiarze czasu pracy albo
b) wybudowanie budynków, budowli lub ich części związanych z nową działalnością.
3. Ten sam przedsiębiorca w ramach tej samej działalności gospodarczej może korzystać tylko z jednego zwolnienia, albo określonego w ust. 2 lit. a, albo określonego w ust. 2 lit. b.
4. Zwolnienie przysługuje na okres:
a) 1 roku – jeżeli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 3 miejsca pracy albo wybudowano budynki o powierzchni użytkowej do 0,03 ha,
b) 2 lat – jeżeli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 5 miejsc pracy albo wybudowano budynki o powierzchni użytkowej powyżej 0,03 ha do 0,1 ha,
c) 3 lat – jeżeli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 15 miejsc pracy albo wybudowano budynki o powierzchni użytkowej powyżej 0,1 ha do 0,5 ha,
d) 4 lat – jeżeli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 20 miejsc pracy albo wybudowano budynki, budowle lub ich części o powierzchni użytkowej powyżej 0,5 ha.
5. Wysokość zwolnienia nie może przekraczać określonego procentowo należnego podatku rocznego, o którym mowa w pkt 1, liczonego od powierzchni gruntów, powierzchni użytkowej budynków lub ich części oraz od wartości budowli:
a) 100% - w przypadku zwolnienia przez pierwszy rok,
b) 80% - w przypadku zwolnienia przez drugi rok,
c) 60% - w przypadku zwolnienia przez trzeci rok,
d) 40% - w przypadku zwolnienia przez czwarty rok.
6. Pomoc na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją może być udzielana na miejsca pracy tworzone nie później niż w okresie 3 lat od dnia zakończenia inwestycji.
7. Korzystający z pomocy określonej niniejszą uchwałą jest zobowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej, a jeżeli korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w ust. 2 lit. a, do zachowania utworzonych miejsc pracy, w okresie co najmniej 2 lat liczonych po upływie okresu zwolnienia.
8. Zwolnienie przysługuje na wniosek podatnika, złożony nie później niż 3 miesiące od dnia, w którym podatnik nabył prawo do zwolnienia, po udokumentowaniu faktu rozpoczęcia działalności, a jeżeli korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w ust. 2 lit. a, także utworzenia nowych miejsc pracy.

§ 4

1. Ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 może skorzystać także przedsiębiorca, który poszerza swoją działalność.
2. Zwolnienie wymienione w ust. 1 obejmuje wówczas tylko nową inwestycję, tj. nowo nabyte grunty, budynki, budowle i ich części przeznaczone na poszerzenie działalności gospodarczej.
3. Do zwolnienia określonego w niniejszym paragrafie stosuje się odpowiednio przepisy § 3.

§ 5


1. Podatnik, któremu przysługuje zwolnienie od podatku od nieruchomości na zasadach określonych niniejszą uchwałą, zobowiązany jest złożyć w przedkładanej organowi podatkowemu deklaracji podatkowej informację o prawie do tego zwolnienia.
2. Na początku każdego roku podatkowego, najpóźniej do 15 stycznia, podatnik korzystając ze zwolnienia jest zobowiązany przedłożyć organowi podatkowemu informacje dotyczące:
a) poziomu zatrudnienia,
b) kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników,
c) wysokości otrzymanej pomocy de minimis w okresie obejmującym bieżący rok budżetowy.
3. Informacje, o których mowa w ust. 2 należy przedkładać w każdym roku obejmującym zwolnienie oraz przez dwa kolejne lata po upływie okresu zwolnienia w formie pisemnego oświadczenia.

§ 6


1. O każdej zmianie stanu zatrudnienia powodującej utratę prawa do zwolnienia od podatku od nieruchomości, podatnik jest zobowiązany powiadomić organ podatkowy w formie pisemnej w terminie 14 dni od daty jej zaistnienia.
2. Podatnik, o którym mowa w ust. 1, traci prawo do zwolnienia od podatku od nieruchomości począwszy od pierwszego dnia miesiąca, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.
3. W razie niepowiadomienia organu podatkowego o wystąpieniu okoliczności powodujących utratę zwolnienia, podatnik traci prawo do zwolnień udzielanych na podstawie niniejszej uchwały w okresie następnych 4 lat podatkowych.
4. Podatnik, który wprowadził w błąd organ podatkowy co do spełnienia warunków uprawniających do uzyskania zwolnienia, traci prawo do zwolnienia za cały okres przez jaki korzystał ze zwolnienia oraz w okresie następnych 4 lat podatkowych.
5. Podatnicy, o których mowa w ust. 3 i 4, są zobowiązani do zapłaty należnego za okres zwolnienia podatku wraz z odsetkami od zaległości podatkowych.
6. Przepis ust. 5 stosuje się także do podatnika, który zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej na terenie gminy Kostomłoty w okresie wcześniejszym niż wymienionym w
§ 3 i § 4.

§ 7


Zwolnienia, o których mowa w niniejszej uchwale nie dotyczą:
1) przedsiębiorców posiadających zobowiązanie wobec budżetu gminy Kostomłoty,
2) podmiotów powstałych w wyniku przekształceń prawnych lub majątkowych dotyczących tych podmiotów, przy czym przez każde przekształcenie majątkowe należy rozumieć każde przekształcenie dotyczące istniejącego przedsiębiorstwa bez istotnej zmiany podmiotu, przedmiotu lub rozmiaru jego działalności, jak np. wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki lub utworzenie jednoosobowej spółki kapitałowej,
3) podmiotów, u których zatrudnienie lub wzrost zatrudnienia wynika z faktu zatrudnienia pracowników interwencyjnych lub bezrobotnych zatrudnionych do robót publicznych,
4) podmiotów będących w trudnej sytuacji ekonomicznej spełniającej kryteria określone w przepisach prawa Unii Europejskiej lub znajdujących się w okresie restrukturyzacji przeprowadzonej z wykorzystaniem pomocy publicznej,
5) pomiotów, które nie są podatnikami podatku od nieruchomości w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.),
6) tworzenia nowych miejsc pracy związanych z inwestycjami odtworzeniowymi.

§ 8


Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kostomłoty.

§ 9


Uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia opublikowania.

                                                                 Przewodnicząca Rady Gminy
                                                             Janina Gawlik