Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
BIP - Gmina Kostomłoty
Bip - Strona główna

Urząd Gminy

Konsultacje społeczne

Organy

Prawo lokalne

Podatki i opłaty »

Uchwały Rady »

Zarządzenia Wójta »

Budżet »

Sprawozdania finansowe

Zamówienia publiczne »

Archiwum przetargi »

Plan postępowań o udzielenie zamówień

Organizacje pozarządowe »

Wolne stanowisko pracy

Opinie RIO/KONTROLE

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Kostomłoty

Plany miejscowe

Dziennik Ustaw

Monitor Polski

Dziennik Urzędowy WD

Ewidencja działalności gospodarczej

Akty prawa miejscowego

Rejestr działalności regulowanej - odbiór odpadów

Działalność lobbingowa

Petycje

Opieka nad dziećmi do lat 3

Dostępność

Koordynator ds. dostępności

RADA SENIORÓW

Ochrona danych osobowych

Cyberbezpieczeństwo

Efektywność energetyczna Gminy

Standardy Ochrony Małoletnich

Rejestr Instytucji Kultury

walidacja css walidacja html
Strona główna » Uchwały Rady Gminy 2007 » Uchwała Nr XVI/72/07

Uchwały Rady Gminy 2007: Uchwała Nr XVI/72/07


Uchwała Nr XVI/72/07
 Rady Gminy Kostomłoty
z dnia 21 XII 2007
w sprawie przyjęcia „REGULAMINU DODATKÓW DO WYNAGRADZANIA NAUCZYCIELI W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH PODLEGŁYCH GMINIE KOSTOMŁOTY NA ROK 2008


            Na podstawie art. 30 ust. 6 i art. 54 ust. 3 i 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. – Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz.U. z 2006r. Nr 97, poz. 674 z późniejszymi zmianami), zwanej dalej „Kartą Nauczyciela”, w związku z art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (teks jednolity: Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z  późniejszymi zmianami) po uzyskaniu pozytywnej opinii Związków Zawodowych, Rada Gminy  Kostomłoty uchwala co następuje:


§ 1
Przyjmuje się „REGULAMIN DODATKÓW DO WYNAGRADZANIA NAUCZYCIELI W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH PODLEGŁYCH GMINIE KOSTOMŁOTY NA ROK 2008   w treści określonej poniżej.


WYNAGRODZENIE ZASADNICZE
§ 2
Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli określa Minister właściwy do spraw oświaty.


DODATEK ZA WYSŁUGĘ LAT
§ 3
1. Dodatek za wysługę lat dla nauczycieli przyznaje dyrektor szkoły, a dla dyrektora organ prowadzący szkołę zgodnie z art. 33 KN.
2. Dodatek przysługuje także za okres urlopu dla poratowania zdrowia oraz za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
 
  DODATEK FUNKCYJNY
§ 4
1. Nauczycielom, którym powierzono stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły, albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły, przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości określonej w załączniku do REGULAMINU DODATKÓW DO WYNAGRADZANIA NAUCZYCIELI (załącznik do uchwały nr XVI/72/07).
2. Do dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:
          1) stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły, albo inne stanowisko
           kierownicze przewidziane w statucie szkoły,
          2) wychowawstwo klasy,
          3) sprawowanie funkcji:
                  a) doradcy metodycznego lub nauczyciela konsultanta,
                  b) opiekuna stażu.
3.  Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektora szkoły, ustala organ prowadzący
szkołę, a dla nauczyciela zajmującego inne stanowisko kierownicze – dyrektor szkoły, uwzględniając wielkość szkoły, jej warunki organizacyjne, liczbę oddziałów i uczniów, złożoność zadań wynikających z funkcji Kierowniczej, liczbę stanowisk kierowniczych, wyniki pracy szkoły.
4. Nauczycielom, którym powierzono wychowawstwo klasy, sprawowanie funkcji doradcy metodycznego, nauczyciela – konsultanta lub opiekuna stażu, wysokość dodatku ustala dyrektor szkoły, w granicach stawek określonych tabelą w załączniku do REGULAMINU DODATKÓW DO WYNAGRADZANIA NAUCZYCIELI (załącznik do uchwały nr V/21/07).
5. Dodatek za wychowawstwo przyznaje dyrektor szkoły.
6. Dodatek za sprawowanie funkcji doradcy metodycznego, przyznaje dyrektor szkoły biorąc pod uwagę:
       1) liczbę nauczycieli objętych wsparciem metodycznym,
       2) teren działania.
7. Dodatek za sprawowanie opiekuna stażu przyznaje dyrektor szkoły.
8. Prawo do dodatku funkcyjnego przysługuje w okresie zajmowania stanowiska kierowniczego lub wykonywania zadań, za które przysługuje dodatek. Jeżeli stanowisko kierownicze lub funkcyjne powierzono nauczycielowi na okres nie obejmujący pełnych miesięcy, dodatek funkcyjny wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do czasu pełnienia związanych z nim obowiązków.
9. Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, w okresie urlopu dla poratowania zdrowia, w okresach, za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia z innych powodów obowiązków, do których jest przypisany ten dodatek, a jeżeli zaprzestanie pełnienia obowiązków nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.
10. Dodatek funkcyjny w stawce określonej dla dyrektora szkoły, przysługuje wicedyrektorowi  szkoły od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po 3 miesiącach  zastępstwa.
11. Nauczycielowi pełniącemu funkcję kierowniczą przysługuje tylko jeden dodatek       funkcyjny, a w razie zbiegu tytułów do dwóch lub więcej dodatków funkcyjnych       przysługuje dodatek wyższy.


DODATEK MOTYWACYJNY
§ 5
1. Ustala się środki finansowe z przeznaczeniem na dodatek motywacyjny w wysokości 2,5% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego, posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym.
2. Dodatek motywacyjny dla dyrektora przyznaje Wójt Gminy w wysokości do 12% wynagrodzenia a dla nauczycieli przyznaje dyrektor szkoły.
3. Nauczycielom uzupełniającym etat w innej szkole, dodatek motywacyjny przyznaje dyrektor szkoły macierzystej w uzgodnieniu z dyrektorem szkoły, w której uzupełnia etat.
4. Dodatek motywacyjny przyznawany jest kwotowo na czas określony, nie krótszy niż sześć miesięcy i nie dłuższy niż rok.
5. Dodatek motywacyjny jest dodatkiem za efekty i jakość pracy nauczyciela i dyrektora.
6. Dodatek motywacyjny dla dyrektorów szkół przyznaje Wójt Gminy uwzględniając przede wszystkim:
  a) osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze szkoły,
  b) współpracę z organem prowadzącym i nadzoru pedagogicznego,
 c) przestrzeganie prawa oświatowego i dyscypliny budżetowej,
  d) merytoryczne i życzliwe załatwianie spraw osobowych pracowników,
  e) podejmowanie działań w zakresie pozyskiwania środków      pozabudżetowych,
  f) dbanie o mienie i majątek szkoły,
g) sprawowanie nadzoru nad prawidłową pracą nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły,
h) przestrzeganie przepisów bhp i ppoż.
7. Dodatek motywacyjny dla nauczycieli przyznaje dyrektor szkoły w ramach przyznanych przez Radę Gminy środków.

8. Organ prowadzący, określa kryteria przyznawania dodatku motywacyjnego w podległych placówkach uwzględniając:
     1) osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze nauczyciela,
     2) zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły i społeczności lokalnej,
     3) podnoszenie kwalifikacji zawodowych w miarę możliwości,
     4) współpracę z rodzicami ucznia.
     5) pisanie projektów
9. Dyrektor szkoły informuje Radę Pedagogiczną i związki zawodowe działające na terenie placówki o przyznaniu dodatków motywacyjnych.


DODATEK ZA TRUDNE I UCIĄŻLIWE WARUNKI PRACY
§ 6
Nauczycielom i wychowawcom przysługują dodatki za trudne i uciążliwe warunki pracy:
1. Nauczycielom prowadzącym zajęcia w klasach łączonych pod warunkiem realizacji zajęć wg oddzielnych programów nauczania, przysługuje dodatek w wysokości 20 % stawki godzinowej, za każdą przepracowaną w tych klasach godzinę nauczania.
2. Nauczycielom prowadzącym nauczanie indywidualne dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego programem szkoły specjalnej dla upośledzonych w stopniu lekkim przysługuje dodatek w wysokości 10 %, prowadzącym zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze z dziećmi i młodzieżą upośledzoną w stopniu głębokim, przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej za każdą przepracowaną godzinę nauczania.

3.  Dodatki, o których mowa w ust. 1 i 2 przysługują w takiej części, w jakiej godziny pracy  w trudnych warunkach pozostają do obowiązującego wymiaru godzin.
4.  Dodatek za trudne warunki pracy, przysługuje w okresie faktycznego wykonywania pracy, a w okresie niewykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za urlop wypoczynkowy.
5. Dodatek za trudne i uciążliwe warunki pracy wypłacany jest miesięcznie z góry.


GODZINY PONADWYMIAROWE
§ 7
1. Godziny ponadwymiarowe przydziela dyrektor szkoły zgodnie z art. 35 Karty Nauczyciela.
2. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową ustala się dzieląc stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za trudne i uciążliwe warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych odbywa się w takich warunkach) przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych nauczyciela.
3. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, uzyskuje się mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zgodnie z art. 42 ust.3 Karty Nauczyciela przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
4. Przyznawanie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw następuje w oparciu o zasady określone w Karcie Nauczyciela i Kodeksie pracy.
5. Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich realizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, należy regulować zgodnie z obowiązującymi przepisami.
6. Tygodniowa liczba godzin ponadwymiarowych, które realizuje nauczyciel, wynika z arkusza organizacyjnego.
7. Godziny, na których realizowane są zajęcia dodatkowe przyznane przez Wójta Gminy są płatne za faktycznie przepracowane, a wynagrodzenie oblicza się z zachowaniem zasad, jak przy godzinach ponadwymiarowych.


FUNDUSZ NAGRÓD
§ 8
1. Zgodnie z art. 49 ust. 1 pkt. 1 Karty Nauczyciela tworzy się specjalny fundusz nagród dla nauczycieli w wysokości 1 % rocznego osobowego funduszu wynagrodzeń nauczycieli.
2. Specjalny fundusz dzieli się następująco:
        1) 20 % funduszu nagród przeznacza się na nagrody Wójta Gminy,
        2) 80 % funduszu nagród przeznacza się na nagrody dyrektora szkoły.
3. Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mają charakter uznaniowy.
Przyznanie nauczycielowi nagrody jest uzależnione od osiągnięć w zakresie pracy:
        1) dydaktycznej,
            a) stwierdzenie dobrych wyników sprawdzianów, egzaminów zewnętrznych,
            b) zakwalifikowanie uczniów do finałów konkursu przedmiotowych zawodów 
                sportowych,
           c) przygotowanie uczniów do udziału w festiwalach, wystawach, przeglądach itp.,
         
              d) praca z uczniem słabym,
     2) wychowawczej,
            a) integracji klasy,
            b) prowadzeniu urozmaiconej działalności wychowawczej,
            c) zorganizowaniu imprez ogólnoszkolnych ,środowiskowych
                i wychowawczych,
     3) opiekuńczej,
           a) pomoc i opiekę nad uczniami będącymi w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej,
           b) przygotowanie i przeprowadzenie zimowego lub letniego wypoczynku dla dzieci, a w stosunku do dyrektora i wicedyrektora również od:
     1) działań służących podnoszeniu jakości pracy szkoły,
     2) działań stwarzających warunki do ich skutecznej realizacji.
Uzgodnienie przyznawania nagród dla nauczycieli z organizacją związkową działajaca w danej placówce.
4. Wójt Gminy przyznaje nagrody dla kadry kierowniczej szkół oraz dla szczególnie wyróżniających się nauczycieli.
5. Dyrektor szkoły przyznaje nagrody nauczycielom i wychowawcom za ich osiągnięcia. Nauczycielowi, który przepracował w szkole 1 rok za jego osiągnięcia w zakresie pracy dydaktyczno – wychowawczej oraz realizowanie zadań statutowych dyrektor szkoły może przyznać nagrodę dyrektora.
6. Z wnioskiem o nagrodę Wójta Gminy występują:
      1) dla dyrektorów szkół:
           a) osoby sprawujące nadzór pedagogiczny,
           b) dyrektor Gminnego Ośrodka Obsługi Szkół w Kostomłotach,
           c) Przewodniczący Rady Gminy,
           d) Członkowie związku zawodowego działającego w danej placówce,
    2) dla wicedyrektorów, kadry kierowniczej i nauczycieli:
           a) osoby jak w pkt. 1,
           b) dyrektor szkoły.


DODATEK MIESZKANIOWY
§ 9
1. Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowanego stanowiska   nauczyciela przysługuje dodatek mieszkaniowy, zwany dalej dodatkiem w wysokości   uzależnionej od liczby członków rodziny nauczyciela, wypłacany, co miesiąc w   wysokości:
   1) 6 % miesięcznej stawki najniższego wynagrodzenia za pracę, ustalonego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej zwanego dalej „najniższym wynagrodzeniem” dla 1 osoby
   2)  8 % najniższego wynagrodzenia dla 2 osób
   3) 10 % najniższego wynagrodzenia dla 3 osób
   4) 12 % najniższego wynagrodzenia dla 4 i więcej.
2. Do osób, o których mowa w ust. 1 zalicza się nauczyciela oraz wspólnie z nim      zamieszkujących:
    1) współmałżonka oraz dzieci, z tym, że na dzieci uczące się dodatek przysługuje
        do lat 24,
    2) rodziców pozostających na jego wyłącznym utrzymaniu,
3. Nauczycielowi i jego współmałżonkowi, będącemu także nauczycielem, stale z     nim zamieszkującemu przysługuje tylko jeden dodatek mieszkaniowy w wysokości     określonej w ust. 1. Małżonkowie wspólnie określają pracodawcę, który będzie im    wypłacał dodatek.
4. Dodatek mieszkaniowy przysługuje nauczycielowi niezależnie od tytułu prawnego     do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego.
5. Dodatek mieszkaniowy, o którym mowa w ust. 1 przysługuje nauczycielom, którzy     są zatrudnieni, na co najmniej 0,5 obowiązującego wymiaru godzin.
6. Dodatek mieszkaniowy przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego    po miesiącu, w którym złożono wniosek o jego przyznanie.
7. W przypadku złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego na uczące     się dzieci w systemie zaocznym, do wniosku należy dołączyć zaświadczenie z urzędu skarbowego o     dochodach dziecka za rok poprzedni.
8. Dodatek przysługuje w okresie wykonywania pracy, a także w okresach:
    1) nie świadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,
    2) pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego,
    3) odbywania zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego,
        okresowej służby wojskowej, w przypadku jednak, gdy z nauczycielem
        powołanym do służby wojskowej była zawarta umowa o pracę na czas 
        określony dodatek wypłaca się nie dłużej niż do kończ roku, okresu, na który
        była zawarta ta umowa,
    4) korzystania z urlopu wypoczynkowego przewidzianego w odrębnych przepisach.
9. Dodatek dla nauczyciela lub współmałżonków na ich wniosek przyznaje dyrektor     szkoły, dla dyrektora szkoły na jego wniosek przyznaje Wójt Gminy.
10. Dodatek mieszkaniowy wypłacany jest miesięcznie z góry.
 
DODATEK WIEJSKI
§ 10
Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje przysługuje dodatek wiejski zgodnie z  art.54 ust.5 KN.
§ 11
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kostomłoty.
§ 12
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

Przewodnicząca Rady Gminy
Janina Gawlik