Kostomłoty, 17.05.2006r.
Ref.I.T.7620/d1/06
DECYZJA o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia
Na podstawie art. 46a ust. 7 pkt 4, w związku z art. 46 ust. 1 i art. 56 ust. 1,2,3,7 i 8 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz.U.Nr 62 poz. 627 z późn. zm.), art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 z późn.zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 63 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U. Nr 257, poz. 2573 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku GT INSTAL ul. Słoneczna 7, 52-151 Wrocław – Iwiny o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia „Kompleksowa kanalizacja sanitarna gminy Kostomłoty”.
OKREŚLAM
środowiskowe warunki przedsięwzięcia inwestycyjnego „Kompleksowa kanalizacja sanitarna gminy Kostomłoty”
1.Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia: Przedsięwzięcie polega na budowie pompowni ścieków z rurociągami tłocznymi, sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami kanalizacyjnymi do wszystkich budynków na terenie miejscowości: Mieczków, Osiek, Godków, Bogdanów, Jakubkowice, Szymanowice, Siemidrożyce, Samsonowice, Chmielów, Wilków Średzki, Wnurów, Sobkowice, Świdnica Polska, Czechy, Sikorzyce, Budziszów, Piotrowice część zachodnia oraz osiedle na terenie byłego MZP. Ścieki odprowadzane będą do istniejącej oczyszczalni ścieków w Piotrowicach.
2.Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:
- sieć nie może kolidować z funkcją komunikacyjną dróg, - należy uwzględnić możliwie łatwy dostęp do sieci, w przypadku awarii, - należy zwrócić szczególną uwagę na urządzenia wodno – melioracyjne (sieć drenarska). W przypadku ewentualnej kolizji inwestycji z tymi urządzeniami, sposób rozwiązania uzgodnić z ich właścicielami, - wszelkie odkrycia w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome i nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej, 3.Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym: - należy wyznaczyć miejsca składowania ziemi z wykopów oraz określić sposób wykorzystania nadmiaru ziemi, - należy określić sposób postępowania z odpadami, które mogą powstać w trakcie wykonywania robót, W zakresie wymagań higienicznych i zdrowotnych zgodnie z postanowieniem Państwowego Inspektora Sanitarnego w Środzie Śląskiej ZNS-61-40/BJZ/06 z dnia 27.04.2006r.: ● w projekcie budowlanym należy określić czy projektowana rozbudowa sieci kanalizacyjnej nie będzie wymagać zmiany pozwolenia wodnoprawnego udzielonego na zrzut oczyszczonych ścieków do istniejącej oczyszczalni będącej odbiorcą ścieków z obszaru objętego budową kanalizacji sanitarnej.
4.Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii:
Przedsięwzięcie nie jest zaliczane do kategorii przedsięwzięć stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii.
5.Wymogi w zakresie ograniczenia transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko:
Nie stwierdzono transgranicznego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko.
6.Wymogi w sprawie stwierdzenia konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania: Nie stwierdzono konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.
UZASADNIENIE Wnioskiem z dnia 14.11.2005r. GT INSTAL ul. Słoneczna 7, 52-151 Wrocław – Iwiny wystąpił o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji „Kompleksowa kanalizacja sanitarna gminy Kostomłoty” w miejscowościach: Mieczków, Osiek, Godków, Bogdanów, Jakubkowice, Szymanowice, Siemidrożyce, Samsonowice, Chmielów, Wilków Średzki, Wnurów, Sobkowice, Świdnica Polska, Czechy, Sikorzyce, Budziszów, Piotrowice część zachodnia oraz osiedle na terenie byłego MZP.
Realizacja inwestycji, zgodnie z art. 46 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2001 roku, Nr 62, poz. 627 z późn.zm.) jest dopuszczalna wyłącznie po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Planowana inwestycja należy do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, o których mowa w art. 51 ust. 1 pkt2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 ze zmianami) dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko może być wymagane zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 63 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zmianami). W związku z powyższym w toku postępowania zwrócono się do Państwowego Powiatowego Inspektora sanitarnego w Środzie Śląskiej oraz do Starosty Średzkiego o opinię co do konieczności sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko w/w przedsięwzięcia oraz jego ewentualnego zakresu. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny postanowieniem nr ZNS-61-248/AKP/05 z dnia 29.11.2005r. nie stwierdził obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko dla przedmiotowej inwestycji. Starosta Średzki postanowieniem nr RLO. 7633/41/post/IS/05 wyraził opinie, iż przedmiotowa inwestycja nie wymaga sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko. Wobec powyższego Wójt Gminy Kostomłoty wydał postanowienie pismo Ref.I.T.7620/d1/2/06 z dnia 17.01.2006r. w którym odstąpił od obowiązku sporządzenia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla inwestycji „Kompleksowa kanalizacja sanitarna gminy Kostomłoty”. Wydanie niniejszej decyzji zostało poprzedzone uzgodnieniem środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację w/w przedsięwzięcia: - ze Starostą Średzkim (postanowienie RLO. 7633/27/post/IS/06 z dnia 13.03.2006r.) - z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Środzie Śląskiej ZNS-61-40/BJZ/06 z dnia 27.04.2006r. W trakcie postępowania zapewniono udział społeczeństwa w sprawie, informując o prowadzonym postępowaniu na tablicy ogłoszeń w tut. urzędzie gminy, na tablicy ogłoszeń we wszystkich miejscowościach objętych wnioskiem, na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Kostomłoty. W okresie 21 dni od momentu ogłoszenia o prowadzeniu postępowania w sprawie, mieszkańcy ani organizacje ekologiczne nie wniosły zastrzeżeń do planowanej inwestycji. Po rozpatrzeniu wszystkich okoliczności faktycznych i prawnych orzeczono jak w sentencji. Pouczenie
1.Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu za pośrednictwem Wójta Gminy Kostomłoty w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. 2.Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w art. 46 ust 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2001 r., Nr 62, poz. 627 z późn. zm.). Załącznik: . Charakterystyka przedsięwzięcia.
Otrzymują: 1.Strony wg rozdzielnika 2.a/a
Załącznik nr 1 do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia znak: Ref.I.T.7620/d1/06 z dnia 17.05.2006 r.
Charakterystyka całego przedsięwzięcia, o której mowa w art. 56 ust.3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2001 r., Nr 62, poz. 627 z późn.zm.)
Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest w miejscowościach: Mieczków, Osiek, Godków, Bogdanów, Jakubkowice, Szymanowice, Siemidrożyce, Samsonowice, Chmielów, Wilków Średzki, Wnurów, Sobkowice, Świdnica Polska, Czechy, Sikorzyce, Budziszów, Piotrowice część zachodnia oraz osiedle na terenie byłego MZP. Zakres inwestycji obejmuje budowę sieci kanalizacji sanitarnej tłocznej z rur PEHD, pompowni ścieków oraz sieci grawitacyjnych PVC wraz z przyłączami. Ścieki komunalne będą odprowadzane do istniejącej oczyszczalni ścieków w Piotrowicach. Inwestycja ma na celu pełne skanalizowanie gminy Kostomłoty.
|